Одне з найчастіших запитань до електромобіліста – це скільки часу заряджається електромобіль? Але як на нього відповісти, так як це залежить від дуже багатьох факторів – від потужністі зарядної станції, потужності чарджера, місця заряджання та ємності акумулятора . І саме у цьому спробуємо сьогодні розібратись!

Для любителів відеоконтенту – ви можете переглянути мій ролик на Youtube вище, а для всіх інших – почнемо!

Від чого залежить швидкість заряду електромобіля?

Як я і казав вище, швидкість заряду навіть для одного й того самого електромобіля буде різною, в залежності від багатьох факторів, а між різними моделями та марками і ще більше. Але це все не складно, детальніше про це все розберемо у цій статті.

Для початку ось основні фактори, від яких залежить швидкість зарядки електрокару:

  • Потужність зарядки;
  • Потужність чарджера;
  • Швидка або повільна зарядка;
  • Ємність акумулятора автомобіля.

Які бувають зарядні станції

Для початку пропоную поговорити про зарядні станції. Існує 2 види зарядних станцій – повільні та швидкі.

Для тих хто хоче одразу подивитись цифри, і не заглиблюватись в порівняння – надаю фінальну таблицю по в цифрах для BMW i3 33kW:

Тип зарядкиЧас на зарядЦіна (ніч/день)
Швидка зарядка (CCS2 50кВт)30-45 хввід 512 до 608 грн
Повільна зарядка (1 фаза)4,5 години69,12 грн / 138,24 грн
Повільна зарядка (3 фази)3 години 69,12 грн / 138,24 грн
Повільна публічна зарядка3 годинивід 384 до 448 грн

І формули підрахунку:

Вартість повної зарядки 0–100% (32 кВт) на 2025 рік

Вдома вночі (2,16 грн/кВт):
32 кВт × 2,16 грн/кВт = 69,12 грн
Вдома вдень (4,32 грн/кВт):
32 кВт × 4,32 грн/кВт = 138,24 грн
Повільна публічна зарядка (12–14 грн/кВт):
Мінімум: 32 кВт × 12 грн/кВт = 384 грн
Максимум: 32 кВт × 14 грн/кВт = 448 грн
від 384 до 448 грн
Швидка публічна зарядка (16–19 грн/кВт):
Мінімум: 32 кВт × 16 грн/кВт = 512 грн
Максимум: 32 кВт × 19 грн/кВт = 608 грн
від 512 до 608 грн

Швидкість зарядку на швидкісних зарядних станціях

Швидкі (DC) – це станції постійного струму, тобто плюс-мінус, як у батарейки, але там 400-700 і буває 1000 вольт.

Вдома таку зарядну станцію немає сенсу ставити, бо поперше вони дуже дорогі, а по друге – вам необхідна дуже потужна електромережа. Їх потужність сягає 20-500 кВт/год, і при цьому не кожна машина може стільки взяти.

Для кожного авто це індивідуальний параметр, яку можна подивитись в характеристиках автомобіля. Наприклад у моєї BMW i3 це максимум 50 кВт, як і у Nissan Leaf. Але не переживайте якщо ваш максимум менший, ніж дає станція, так як ваш автомобіль не візьме більше, ніж йому потрібно.

Як вирахувати швидкість заряджання від швидкої зарядки?

І отже знаючи такі параметри як: потужність зарядної станції, потужність скільки може взяти ваш автомобіль та ємність вашої батарейки, ви можете розрахувати скільки часу вам потрібно для зарядки електромобіля.

Але зауважте, що коли батарейка майже заряджена (80-90%), то як і у будь якого гаджета, швидкість зарядки знижується. Тому часто заряджають до 80-90% і їдуть далі, щоб не гаяти час, особливо це актуально на публічних зарядках під час поїздок.

Наведу приклад розрахунків на прикладі BMW i3 33kW:

  • Автомобіль – BMW i3
  • Ємність ВВБ – 33 кВт год
  • CCS2 до 50 кВт
  • Час зарядки від 0 до 90% – ~30 хв

Але якщо батарейка холодна (менше 10°С) – то швидкість заряду сповільнуються до того часу, поки вона не нагріється, і замість 50 кВт буде брати приблизно 30 кВт год. Але це хвилин на 10-15, бо потім від швидкісної зарядки вона розігрівається і все стає добре та швидко. Сумарно така зарядка з холодною батареєю буде займати 40-45 хвилин, замість звичайних 30хв часу.

Але зазвичай така проблема, під час дальніх поїздок, трапляється тільки один раз на старті, тому що при регулярних заряджаннях під час поїздки вона буде тримати цю температуру і подальші зарядки вже будуть на нормальній швидкості.

Детальніше про зарядку на публічних станціях ви можете прочитати у моїй статті Як заряджати електромобіль на публічних зарядках?

Швидкість зарядку на повільних зарядках

А повільні зарядки (AC) заряджають автомобіль змінним струмом, і вони можуть бути однофазними, трифазними, або навіть двофазними. А це вже залежить від чарджера автомобіля, і слід пам’ятати, що самий зарядний пристрій знаходиться в середені авто, а те що ми зазвичай називаємо зарядкою – це скоріше елемент захисту автомобіля, і це дуже важливо, так як сам чарджер доволі чутливий і його легко спалити скачками електроенергії.

Тому я дуже не рекомендую купувати дешеві зарядні пристрої, бо неможе якісний зарядний пристрій коштувати менше ніж 200-400$. Протестувавши різні зарядні пристрої, для себе я обрав розумну зарядку від EVEUS (український виробник) – бо вони доволі надійні, вони дешевші європейських аналогів подібного класу, та те що для мене дуже важливо – величезна кількість смарт функцій (лічильники по 3 різним тарифам, WiFi, додаток та контроль/налаштування заряду).

Тож давайте повернемось до зарядок і розпочнемо з однофазних зарядок.

В більшості випадків це до 7кВт, за виключенням Tesla, які можуть заряджатись до 40 ампер (9кВт), а деякі моделі, двома чарджерами і 80 ампер. Хоча дуже цікаво де в Україні можна знайти розетку на 80 ампер…

Переважно однофазні автомобілі – це автомобілі для ринку Америки, бо там зазвичай не користуються трифазною системою, там переважає однофазна.

Американські автомобілі обладнані роз’ємом Type-1 (J1772), і якщо у вас такий роз’єм – то у вас 100% однофазний автомобіль, так як він не підтримує більше 1 фази.

Також є і деякі електромобілі, які зробили для ринку Європи, і в них навіть стоїть трифазний роз’єм Type2 чи китайський GP/T – але чарджер стоїть однофазний, і вона не може приймати більше однієї. Для прикладу це такі машини як: Nissan Leaf, Chevrolet Bolt.

Найцікавіші для України – трифазні автомобілі

Так як у більшості домогосподарств у нас в країні має 3 фази та обмеження у 15кВт (20-25 ампер на кожну фазу), то електромобілі можуть заряджатись 10.5 кВт (16 ампер к кожної фази), а деякі моделі можуть брати навіть 22 кВТ (32 амери з кожнох фази). Тому такі моделі і є найпопулярнішими та найцікавішими для нас.

Тобто трифазний автомобіль буде більш універсальним в Україні, так як використовуючи 3 фази ви зможете обходячи наявні обмеження мати заряд 10.5кВт, замість 5кВт однофазних. Ще є двофазні, але принцип там такий самий як і у трифазних.

Доречі усі повільні зарядки змінного струму сумісні, і можна переходити між ними банальними перехідниками

Як вирахувати швидкість заряджання від повільної зарядки?

З типами зарядок розібрались, давайте розберемось як вирахувати скільки часу потрібно, щоб зарядити електромобіль на повільній зарядці.

Для цього дивимось на ємність акумулятора, на потужність зарядки, обов’язково впевнюємось що потужність мережі витримає потужність зарядки, та ділимо ємність акумулятора на потужність зарядки + ~10%, так як останні відсотки заряджаються повільніше, про що писали вище.

Ємність акумулятора
÷
Потужність зарядки
+
10%

Розберемо на прикладі. Мій електромобіль BMW i3 має батарейку 33kW. 2,5-3 кіловати це резерв, тому заряджаємо 30кВт

Зазвичай я заряджаюсь потужністю 7кВт, тобто: 30кВт ÷ 7 кВт + 10% = 4,5 години.

Якщо ж я підключусь до трифазної зарядки, і отримаю 10,5кВт, то по розрахункам я отримаю 3 години повного заряду від 0-100%. За формулою 30кВт ÷ 10,5 кВт + 10%

А якщо, я б користувався штатною зарядкою, яка на 10 ампер і йде в комплекті з авто, то я заряджався б від 0-100% за 14 годин. Бо 10 ампер = 2,2 кВт. За формулою 30кВт ÷ 2,2 кВт + 10%

Детальніше про те, як правильно заряджатись вдома ви можете прочитати у статті “Як заряджати електромобіль вдома? Що потрібно для встановленя зарядки!

Але як це працює у реальному житті?

Незважаючи на підрахунки, я не витрачаю в буденному житті на зарядку свого електромобіля зовсім нічого, тому що я заряджаю свій електромобіль вдома, що займає усього декілька хвилин на поставку і зняття з зарядки, а за рахунок розумної розетки та WiFi – у мене є можливість налаштовувати заряд по нічному тарифу не виходячи з дому.

Ось так це виглядає у моєму випадку:

domashnya zaryadna stancia

У відео в шапці статті ви можете подивитись реальний час, який особисто я витрачаю щоб поставити авто на зарядку, та час щоб його зняти на таймлапсі. Доречі що можна реально порівняти з часом проведеним на заправці звичайної ДВЗ

Якщо порівняти час витрачений на поставку на зарядку електромобіля вдома, та час який витрачають люди на заправках, то в середньому це 3-5 хвилин щоб просто заправитись бензином. Тому в цілому, при наявності зарядки вдома та належній оптимізації, ви витрачаєте приблизно стільки ж часу (або навіть менше), ніж ви витрачали б на звичайних ДВЗ.

porivnannya dvs elektrokar zaryadka

Так скільки часу заряджається електромобіль?

Ось і виходить, що якщо я пересуваюсь по місту, то я витрачаю максимум до 1-2 хвилин вдень на зарядку свого електромобіля, що співставно з наприклад прогріванням автомобіля на ДВЗ. А от у подорожах це завжди швидкі зарядні станції – до 30 хвилин часу на кожні 100-300 кілометрів, в залежності від погодних умов та швидкості їзди.

Доречі у на сайті та каналі є дуже багато статей/відео з дальніми подорожами на електромобілі (до 1750 км) з детальним розбором витрат часу, грошей та розходу пального. Знайти їх можна у розділі Поїздки.

Для порівняння з тими ж ДВЗ – час витрачений на заправку це мінімум 6 годин на рік.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here