Всім привіт! Сьогодні нас чекає поїздка з Києва до Харкова на Nissan Leaf 30kW із дуже ушатаною батарейкою, в неї залишилось усього 63% SOH, а проїхала вона вже 183 тис кілометрів.

Заміна батарейки в електромобілях, це напевно одна з найчастіших тем, про які пишуть в коментарях під будь якими відео з електрокарами “Обов’язково на електромобілі потрібно міняти батарейку”. І ось автомобілю 10 років, 183 тис пробігу, автомобіль без охолодження акумулятора, батарейка зажарена через часте використання чадемо (доречі пережарена батарейка – це єдина причина, чому її потрібно міняти.

Міняти ми її будемо не на таку саму, а поставимо рідні 40kW від нового Ліфа. Їхати до Харкова ми будемо своїм ходом, на такій батарейці яка є, і побачимо як це все пройде.

В якому стані наявна батарейка після 180 тис км?

На фото нижче можна побачити що при заряді на 100% не вистачає 4 паличок заряду з 12, а це означає що батарейці вже повна всьо… Зарядили ми машину хоч і на 100%, але це не повні 100, так як вимкнули світло.

batareyka nissan leaf stara

Якщо подивимось стан наявної батарейки – то побачимо що додаток пише що її здоровья на рівні 63,15%, а Hx 29.98%, що означає що супротив дуже великий. На фото можна побачити просівші комірки, саме тому доведеться міняти батарейку

В батарейці Ліфа знаходиться 96 комірок, і навіть якщо у вас просіла всього одна комірка, вся батарейка буде рівнятись і працювати як ця комірка. Так виходить тому що, комірки з’єднані послідовно, літій-іонний акумулятор не любить перезаряду чи перерозряду, а плата захисту BMS бачить кожну комірку, і коли повністю розрядилась чи зарядилась найслабша комірка – BMS вимикає батарею.

Поїздка Київ-Харків на Nissan Leaf 30 kW з старою батарейкою

Якщо ви хочете побачити детальні таймлапси з поїздки і просто цікавий відеоконтент на тему моєї подорожі – рекомендую переглянути цей відос, на цю тему. А у цій статті я мінімально розпишу основні проблеми, з якими я стикнувся під час подорожі та вже звичні для мого блогу заміри.

Прогноз поїздки 164 кілометрів, але вірити ми їй точно не будемо. Робимо скид та витрати та вирушаємо у поїздку.

  • Зупинка №1 – WOG – AutoEnterprise, Траса Київ-Харків 126км

Приїхали на першу зарядку. Залишок батареї 19%, прогнозує ще 36 кілометрів, а проїхали 133,7км. Їхали ми весь час 60км/год з витратою 10,8 kWh/100км. На цій заправці ми залишили 164,90 грн і зарядились до 88%.

Ми спеціально обрали цю заправку, так як на ній CHAdeMo всього 20kW, тому що на вулиці 37°С, і батарейка без охолодження так само 37°С – і через це вона не охолола, тому саме 20kW допоможе нам не підвищити температуру батареї до всіх 50°С.

До другої зарядки ми доїхали із залишком 11% акумулятора, 109км проїхали із минулої зупинки. Загалом ми проїхали на цей момент вже 243.1 кілометри, прогнозує ще 117км (але ніхто в них не вірить, бо через несправність батарейки він часто помиляється).

Зарядили тут ми 7,71kW і заплатили за це ще 123,28грн

  • Зупинка №3 UKRNAFTA – Yasno, вул. Чумацька 137, Решетилівка

Наступна зарядка в нас на статусі 6% заряду, проїхали 77 кілометрів від минулої зупинки, а загалом 320км. Загальна витрата в нас на зараз 10,6 kWh/100км.

Так як ми трохи поспішаєм, то зарядились 18 хвилин, до 67%. Витрати на це склали 106,85 грн за 6,7kW.

Так як їхати зовсім небагато, то я зміг збільшити швидкість, так як машина за ніч в будь якому випадку зарядиться у готелі. Залишок у нас 24%, і це 34 прогнозованих кілометрів.

При готелі є зручні розетки 32, 25 та 16 ампер. Ставимо Ліф на зарядку 32 ампера і залишаємо машину на ніч. Загалом до ранку авто зарядилось до 100%, заряджалось воно 3.5 години та з’їло 12 кіловат. Доречі ці кіловати були для нас безкоштовними, так як в послуги готелю входить зарядка авто.

На вулиці 22° тепла, і прогнозує нам 142 кілометри, а ми рушаємо.

Залишок батареї 68%, подолали 61,6 кілометр з минулої зупинки. Зарядили за 36 хвилин 3,6kW сумою в 50,40 грн. Вирішили ризикнути, так як вже поскоріше хотіли доїхати до місця призначення.

Загалом це була остання зупинка до місця призначення, проїхали ми ще 103км, розрядили батарейку в 0%, але все ж впорались і доїхали

Загалом, якщо підбити підсумки по дорозі в Харків, то картинка виглядає наступною:

  • Проїхали 518,9 км;
  • Витрати 10,1 kWh/100км;
  • Заряджались 5 разів;
  • Витратили 2:26 часу на зарядку (не рахуючи ніч в готелі);
  • Зарядили 36,11kW
  • Витратили на швидкісних зарядках 445,43 грн

З якими проблемами довелось стикнутись, під час поїздки на 500км?

Загалом, враховуючи що наразі машина знаходиться в стані “Міського автомобіля” – це була непогана поїздка в комфортних умовах, але звісно це не моя BMW i3 з охолодженням батарейки, що дуже сильно впливало на її витривалість та швидкість зарядки. І ось про це я і хотів би розказати трохи детальніше.

Одна з найголовніших проблем Nissan Leaf – це відсутність охолодження батарейки, саме через це і просідає акумулятор. Мій Leaf – це тридцятка (30kW), і це найневдала батарея серед ліфів, вони робили її усього 2 роки та відмовились, перейшли на іншу хімію. А відсутність охолодження робить її повністю міським автомобілем, і це доречі стосується також і власників більш нових Ліфів, або наприклад E-Golf, у яких немає охолодження, або це “повітряне охолодження”.

Заміна батареї Nissan Leaf 40kW

І ось ми нарешті доїхали до місця призначення і можемо залишати машину на заміну нашої батарейки.

Для нормальної роботи нової батарейки я купив Кан міст, ціною в 200$. Його задача перекладати сигнали від BMS батарейці автомобіля, тому що нова 40kW батарейка від більш нового покоління Ліфа, а там інші сигнали, інші протоколи.

kan mist nissan leaf

А ось як саме виглядає наша нова батарейка – це ВВБ на 40 кВт 2022 року випуску і вагою в 300 кілограм.

vvb 40kwh nissan leaf new

Заміна батарейки пройшла досить швидко, буквально півтори години, просто відкрутили стару батарейку, яку ми потім будемо розбирати, та зняли. Доречі корпус старої батарейки зберігся майже в ідеальному стані.

zamina batareji nissan leaf

Перед такою процедурою клеми акумулятора від’єднали, тому всі лічильники скинулись. Закріпивши та під’єднавши батарейку – дивимось що покаже на автомобільному комп’ютері.

zamina batareji leaf 40kw

Відсоток не показало, 257 кілометрів і помилку. Врятує нас Кан міст, про який я говорив раніше. Акуратно його сховали та підключили, тепер все повинно працювати. Виглядає він ось так:

kan mist leaf

Коли все закінчили ми побачили на приборах майже 300 кілометрів пробігу, а SOH нової батарейки 91%

nova batareja leaf

І вже на новій батарейці вирушаємо додому!

Чи можна було не міняти батарейку?

Загалом замість повної заміни батареї, можна було б замінити окремі просівші комірки, що я вже раніше робив, але проблема все одно залишиться – батарея 30kW, яку Ніссан робив АЖ 2 роки (у 2016 та 2017 році), тому пошук комірок саме під цю батарейку ще той квест.

А що робити із старою батарейкою Ліфа?

Після того, як ми закінчили роботу по заміні батареї, ми витратили деякий час на розбір старої. Доречі вона дуже симпатично виглядає в середені

stara batareja na prodaj leaf

І тут ми знайшли датчик температури, і він фізично не може міряти температуру самих комірок, так як він знаходиться на контактах.

datchik temperatyry

Стара батарея піде на продаж. Хороші комірки підуть на заміну в інші ліфи, а інші в домашні акумулятори, які в останні роки, у зв’язку з війною та блекаутами, стали дуже актуальними. Ось так

komirky leaf v avto

Скільки коштує заміна батареї Nissan Leaf на 40kW

Загальна вартість заміни батарейки в нашому випадку у нас склала 4500$ з урахуванням самої батарейки, кан-міст та ще до 1000грн на дорогу.

  • ВВБ 40кВт та заміна – $4300
  • Кан-міст – 200$
  • Вартість поїздки – 926,53 грн на публічних зарядках

Дорога додому на новій батарейці Ніссан Ліф 40кВ

І ось при дорозі додому наше найперше і найголовніше питання – скільки реально проїде?

На зворотньму шляху у нас буде мало зупинок, але для першого порівняння зупинились на заправці, але ми не будемо заряджатись, так як в нас нова свіжа батарейка, а просто знімемо заміри.

І ось загалом ми:

  • Проїхали 29,5 км;
  • Залишок батареї 95%
  • Прогнозований пробіг ще 260км.

Поки що схоже на те, що вона зможе проїхати цілих 300км, а їхати ми будемо із швидкістю 70 км/год, так як для Nissan Leaf це оптимальна швидкість, що перевірено 4-річним досвідом керування цим авто

Через деякий час ми не витримали і зробили ще одну зупинку, на позначці 115,6 кілометрів для повторного заміру. Залишок 69% батарейки, а прогнозований кілометраж ще 216 кілометрів, але я в це просто не вірю… І чесно кажучи – після заміни батареї, це вже сприймається як зовсім нова машина, зовсім інший Ліф. Будемо рухатись далі на швидкості 70 км/год, щоб порівняти з дорогою в Харкрів.

zamir leaf nova batareja

Швидкість 70км/год дає найбільш оптимальну витрату, а ще окрім цього, не дає нагріватись батарейці, а навіть допомагає трошки її охолоджувати, що для цього авто ДУЖЕ важливо.

Зупинка на зворотньому шляху Каспій-Преміум – Yasno, вул. Шляхова 52, Лобкова Балка

Вже знайома зупинка, де ми заряджались поки їхали із старою батарейкою. Залишок батареї у нас 16%, а проїхали ми цілих 272,6км, прогнозує ще 31 кілометр. Судячи з усього вона і проїде ці 30 кілометрів, тобто вона реально проїзжає в таких умовах 300км

kaspij premium nova batareja

На цій заправці ми без проблем змогли зарядити батарейку, хоча трошки переживали за можливі негаразди.

За 25 хвилин ми зарядили 16,8kW вартістю в 269,35 грн, швидкість зарядки трималась на рівні 42kW. На панелі показує 64% заряду, прогнозовано 168 кілометрів, температура зросла до 48℃. Після цього ми вже вирушили до готелю на відпочинок, доїзжати вже будемо зранку.

Наступна наша зупинка – ТЦ Депот, Лубни – AutoEnterprise, Просп. Волинський, 98

Справа в тому, що ми зупинились в дуже не якісному готелі, і не змогли ні відпочити, ні поснідати, ні навіть зарядитись. Тому знайшли через PlugShare найбільш оптимальну для нас зарядку – біля Торгівельного Центру в Лубнах, де зможемо і зарядитись, і просто спокійно поснідати.

Залишок 49%, 43,3км проїхали від останньої зарядки та прогнозований шлях 132км. Загалом ми вже проїхали 316 від Харкова.

Стали ми на повільну зарядку, так як у нас є час, і немає бажання зайвий раз перегрівати батарейку. Зарядили до 63% 5kW сумою в 89.35 грн, по ціні швидкісної зарядки, так як це AutoEnterprise що бере гроші за “аренду носика”. Прогнозує 175 кілометрів.

Остання зупинка – WOG, Траса Київ-Харків 126км

“Улюблений” AutoEnterprise, на вже знайомій заправці WOG з дуже повільною Чадемкою, маємо 38% заряду та прогнозує нам 99 кілометрів. Від останньої зарядки проїхали 76,6 кілометрів.

Зарядились до 59%, 7.2kW вартістю у 122,4грн на швидкісній зарядці. Додому в цілому має вистачити.

zamina dim leaf

І ось нарешті ми приїхали додому, і що ми маємо:

  • Проїхали від останньої зарядки 136,5 км
  • Залишок батареї 13%
  • Прогнозований пробіг 30км
  • Загалом проїхали від Харкова до Києва 529,1 км
  • 3 рази зупинялись на зарядку, 1 повільна та 2 швидких

Загальні висновки по поїздці

Скажу одразу чесно – це була дуже складна поїздка, особливо на старій батарейці, та я не хотів би їхати на автомобілі без охолодження батарейки такі великі відстані. Поперше це дуже шкодить самій батарейці, так як її неможна перегрівати, і через це потрібно себе обмежувати у швидкості, клімат контролі та інших комфортних фішках.

Із Nissan Leaf виходить ідеальний автомобіль для міста, машина велика, комфортна, дуже м’який та приємний салон. Тобто її комфортні умови – місто, або місто+невеликі відстані в рамках його пробігу +20%. В такому режимі ви можете не паритись за батарейку і вона вам буде служити дуже довго та надійно, так як в самій машині просто нічому ламатись.

На всю цю подорож я витратив 926,53 грн на публічних зарядках, зарядив 65,11kW та провів 3:22 години часу на зарядці. За шлях в обидві сторони ми зупинялись 8 разів. Загальний кілометраж маршруту склав 1048км.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here